תמונה מצבות PIXABAY

5 טיפים והקדשות למצבות

הרגעים הכי קשים בחיינו זה כאשר אנחנו מאבדים את הקרובים אלינו. כאשר קורה המצב הנוראי מכל הדבר האחרון שאנחנו רוצים לבצע זה עיסוקים בקבורה וכן במצבה. המצבה מהווה בתור הזיכרון האחרון וכן העדות האחרונה לקיומו של הנפטר ובגלל זה עלינו לדעת לבחור את הכיתוב הטוב והמכבד ביותר וכן את החומרים הנכונים בכדי שהמצבה תחזיק לאורך הזמן הארוך ביותר. 

מהי מצבה? 

מצבה היא בעצם סוג של אבן בעלת כיתוב חקוק המסביר מי היה הנפטר ומה זוכרים ממנו. המצבה בעצם מהווה סוג של תרגום לתחושות וזיכרונות מן הנפטר שהיה קרוב לליבנו. את המצבה מתקינים לרוב כ- 30 ימים לאחר פטירתו של הנפטר ולמנהג זה קוראים "גילוי מצבה". לבנות את המצבה זה לא עניין של מה בכך ויש לבצע עבודה רבה וכן בכדי שתהיה מוכנה בעת גילוי המצבה יש להתחיל בעבודתה זמן רב ככל הניתן.

רשימת הקדשה על מצבות באתר טופ מצבות >>

בירור עם בית העלמין

קודם כל חשוב לבצע בירור מול בית העלמין בו אתם קוברים את הקרוב לליבכם. לכל בית עלמין יש תקנות משלנו ואפילו חלקם מחייבים באחידות המצבות. חלק מבתי העלמין מגבילים צורות כיתוב שונות כמו בבתי עלמין צבאיים לדוגמא. על כן חשוב לבצע בדיקה אל מול בית העלמין שבו אתם קוברים את יקיריכם בכדי שלא יהיו בעיות עתידיות עם גילוי המצבה. 

בחירת האבן

ישנם סוגים שונים של אבנים לסוגי המצבות השונים, אבן החברון לדוגמא מהווה אבן גיר קשה וצפורה והיא נוחה לעבודה יחסית. היא מהווה אופציה זולה באופן יחסי והיא בהירה ובעלת מראה ייחודי ביותר. השיש הטורקי לעומת זאת מחזיק בגוונים אפרפרים והוא מאוד איכותי ומאוד עמיד ולכן גם יקר יותר מאבן החברון לדוגמא. לכן חשוב לבדוק על סוגי האבנים ובכך לבצע את הבחירה הנבונה ביותר בשבילכם ובשביל לכבד את יקיריכם. 

בחירת חריטה

גם לבחירת הכיתוב יש משמעות רבה בעולם המצבות, לדוגמא ניתן לבצע חריטה באבן על ידי שימוש בהתזת חול בלחץ גבוה או ע"י חריטה בלייזר. ישנה אפשרות גם להבריג את האותיות או להשתמש באותיות תבליט לדוגמא וכמובן קיימת האפשרות של שימוש באותיות הפוכות שהיא גם אפשרות שכיחה ביותר. 

לדבר עם הקרובים

לפני החלטה על סוג האבן וסוג החריטה תבצעו בדיקה עם הקרובים, תשמעו מה יש להם לומר על יקיריכם מאחר ואנחנו לא רוצים לפגוע בכבודו של אף אחד וכמובן שלחלקם יהיו אף הצעות שיכולות לעזור לנו בימים קשים אלו.

לסיום אתם צריכים לזכור שהרגע שבו אנחנו מאבדים את הקרובים לנו זה רגע קשה אבל לטיפים הנ"ל יש משמעות רבה בכל הקשור לתקופה הקשה שאתם עוברים. להתייעץ עם הקרובים לנו על הסוגים השונים יכול לייעל את התהליך וכן להקל עליו במקצת. 

רוצים לשמוע פרטים נוספים? בקרו באתר טופ מצבות.